Samsung Galaxy Tab S8 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 14.6" display, 11200 mAh battery, 13 MP & 6 MP main camera.
6" display versus 11", while weighs 230g more at 728g. Against the Tab S9 Plus, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and packs a larger 11,200mAh battery (+1,110mAh), and features a larger 14.6" display versus 12.4", and weighs 142g more at 728g. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S8 Ultra offers 512GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra offers 512GB storage compared to 1024GB, and the Tab S10 Plus includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Tab S8 Ultra has 11,200mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh, while features a larger 14.6" display versus 13.2", while weighs 53g more at 728g. Against the Pad 2 Pro from OnePlus, the Tab S8 Ultra has 11,200mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh. Versus the Pad 8 Pro, the Tab S8 Ultra packs a larger 11,200mAh battery (+2,000mAh), and features a larger 14.6" display versus 11.2". When matched against the MagicPad 3 Pro from Honor, it has 11,200mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh, while the Yoga Tab Plus comparison shows it packs a larger 11,200mAh battery (+1,000mAh).
| Weight i | 728 g |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 326.4 mm (9 others) |
| Height i | 208.6 mm (9 others) |
| Volume i | 374.48 cm³ (8 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14.6" (10 others) |
| Resolution i | 1848 x 2960 px (3 others) |
| Pixel Density i | 240 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 6 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP & 12MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 11200 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago02/09/2022 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Warranty period i | 2 years (4 others) |