Oppo Pad 4 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 512GB storage, 13.2" display, 12140 mAh battery, 13 MP main camera.
2" display versus 11.61", while weighs 123g more at 675g. Against the Pad 3 Pro, offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 12,140mAh battery (+2,630mAh), and features a larger 13.2" display versus 12.1", and weighs 89g more at 675g. Compared to the Pad 5, the Pad 4 Pro packs a larger 12,140mAh battery (+1,720mAh), while features a larger 13.2" display versus 12.1". The Pad 3 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and the Pad includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Pad 4 Pro packs a larger 12,140mAh battery (+940mAh), while has a more compact 13.2" screen, while is 53g lighter. Against the Pad 8 Pro from Xiaomi, the Pad 4 Pro packs a larger 12,140mAh battery (+2,940mAh). Versus the MagicPad 3 Pro, the Pad 4 Pro weighs 80g more at 675g.
| Weight i | 675 g (4 others) |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 289.6 mm (7 others) |
| Height i | 209.7 mm (3 others) |
| Volume i | 364.37 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13.2" (5 others) |
| Resolution i | 3392 x 2400 px (3 others) |
| Pixel Density i | 315 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 540Hz (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12140 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/10/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |