Honor MagicPad 2 12.3 features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 12.3" display, 10050 mAh battery, 13 MP main camera.
3 provides 1024GB storage versus MagicPad 3 Pro's 512GB, while has 10,050mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh, while has a more compact 12.3" screen, while is 40g lighter. Against the MagicPad 3, has 10,050mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh, and has a more compact 12.3" screen, and is 40g lighter. Compared to the Pad GT Pro, the MagicPad 2 12.3 provides 1024GB storage versus Pad GT Pro's 512GB. The Pad GT2 Pro provides 1024GB storage versus Pad GT2 Pro's 512GB, and the Tablet GT includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the MagicPad 2 12.3 has 10,050mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.3" screen, while is 177g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the MagicPad 2 12.3 has 10,050mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Pad 7 Ultra, the MagicPad 2 12.3 has 10,050mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, and has a more compact 12.3" screen. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it has 10,050mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, while the Tab S10 Ultra comparison shows it has 10,050mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh.
| Weight i | 555 g (5 others) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 274.5 mm (2 others) |
| Height i | 180.5 mm (3 others) |
| Volume i | 287.37 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 3000 x 1920 px (2 others) |
| Pixel Density i | 290 ppi (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 735 (5 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/12/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 66W (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |