Oppo Pad 3 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 12.1" display, 9510 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while is 89g lighter. Against the Pad 2, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and provides 1024GB storage versus Pad 2's 512GB, and features a larger 12.1" display versus 11.61", and weighs 34g more at 586g. Compared to the Pad 5, the Pad 3 Pro provides 1024GB storage versus Pad 5's 512GB, while has 9,510mAh battery compared to Pad 5's 10,420mAh. The Pad 3 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and the Pad includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Pad 3 Pro has 9,510mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.1" screen, while is 146g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the Pad 3 Pro has 9,510mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Pad 7 Ultra, the Pad 3 Pro has 9,510mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, and has a more compact 12.1" screen. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it has 9,510mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, while the Tab S10 Ultra comparison shows it has 9,510mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh.
| Weight i | 586 g (8 others) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 268.7 mm (4 others) |
| Height i | 195.1 mm |
| Volume i | 340.75 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 3000 x 2120 px (2 others) |
| Pixel Density i | 304 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 540Hz (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9510 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/24/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |