Apple iPad Pro 12.9" (2018) features Apple A12X Bionic processor, 6GB RAM with 1000GB storage, 12.9" display, 9720 mAh battery, 12 MP main camera.
9" (2018) has 6GB RAM compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 9,720mAh battery (+2,182mAh), while is 52g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 6GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has 9,720mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and weighs 51g more at 633g. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 12.9" (2018) has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 6GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 633 g |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 280.6 mm (7 others) |
| Height i | 214.9 mm (7 others) |
| Volume i | 355.78 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.9" (8 others) |
| Resolution i | 2732 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A12X Bionic (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 2.49 GHz & 4 x 1.6 GHz (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 7MP (9 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 9720 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago10/30/2018 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4435 (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1152 (Apple A12X Bionic) (1 other) |