Apple iPad (2025) features Apple A16 Bionic processor, 6GB RAM with 512GB storage, 10.9" display, 8500 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 512GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 8,500mAh battery (+962mAh), while has a more compact 10.9" screen, while is 204g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 6GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 512GB storage compared to 2000GB, and has 8,500mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 10.9" screen, and is 101g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad (2025) has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 512GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 6GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
When compared to competing devices, the iPad (2025) has 6GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, while has 8,500mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 10.9" screen, while is 247g lighter. Against the Tab S9 Plus from Samsung, the iPad (2025) has 6GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB. Versus the Tab S10 Plus, the iPad (2025) has 6GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, and has 8,500mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. When matched against the Tab S11 from Samsung, it has 6GB RAM compared to Tab S11's 12GB, while the Pad 3 comparison shows it has 6GB RAM compared to Pad 3's 16GB.
| Weight i | 481 g (1 other) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 248.6 mm (1 other) |
| Height i | 179.5 mm (4 others) |
| Volume i | 312.37 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2360 x 1640 px (5 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A16 Bionic |
| Gpu name i | Apple A16 GPU |
| CPU Speed i | 2 x 3.46 GHz & 4 x 2.02 GHz (Apple A16 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5684 (Apple A16 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2321 (Apple A16 Bionic) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Apple A16 Bionic) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8500 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 10 months ago03/04/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM (3 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1874 (Apple A16 Bionic) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 5382 (Apple A16 Bionic) |