Lenovo ThinkPad X1 Tablet features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 1000GB storage, 13" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 8 MP main camera.
7", while weighs 250g more at 890g. Against the Legion Tab Gen 3, provides 1000GB storage versus Legion Tab Gen 3's 512GB, and features a larger 13" display versus 8.8", and weighs 540g more at 890g. Compared to the Tab Extreme, the ThinkPad X1 Tablet includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 1000GB storage versus Tab Extreme's 256GB. The Yoga Tab includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and the Idea Tab Pro includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the ThinkPad X1 Tablet offers 1000GB storage compared to 2000GB, while weighs 205g more at 890g. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the ThinkPad X1 Tablet provides 1000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB. Versus the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, the ThinkPad X1 Tablet offers 1000GB storage compared to 2000GB, and weighs 308g more at 890g. When matched against the Tab S9 Ultra from Samsung, it has a more compact 13" screen, while the Tab S11 Ultra comparison shows it has a more compact 13" screen.
| Weight i | 890 g |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 304 mm (1 other) |
| Height i | 225.6 mm |
| Volume i | 610.38 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 3000 x 2000 px (4 others) |
| Pixel Density i | 277 ppi |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Gpu name i | UHD Graphics 620 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 1.9 GHz (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Life i | 9.5 hours |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago08/21/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Supports thunderbolt i | ✔ |
| Blender (bmw27) Result i | 702.11 seconds (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Blender (classroom) Result i | 1469.99 seconds (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Cinebench r20 (multi) result i | 1299 (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Cinebench r20 (single) result i | 365 (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2712 (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 927 (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core i7-8650U) (1 other) |
| Ram speed (max) i | 2400 MHz (Intel Core i7-8650U) (1 other) |