Microsoft Surface Pro (2017) Intel Core i7 / 1TB SSD / 16GB RAM features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 1000GB storage, 12.3" display, 5940 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Pro (2017) Intel Core i7 / 1TB SSD / 16GB RAM offers 1000GB storage compared to 2000GB, while has 5,940mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 12.3" screen, while is 684g lighter. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Microsoft Surface Pro (2017) Intel Core i7 / 1TB SSD / 16GB RAM provides 1000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB. Versus the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Microsoft Surface Pro (2017) Intel Core i7 / 1TB SSD / 16GB RAM offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has 5,940mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh. When matched against the Tab S9 Ultra from Samsung, it has 5,940mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while the Tab S11 Ultra comparison shows it has 5,940mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh.
| Weight i | 1.25 kg (1 other) |
| Thickness i | 8.5 mm (23 others) |
| Width i | 292 mm (14 others) |
| Height i | 201 mm (10 others) |
| Volume i | 498.88 cm³ (10 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (7 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 2736 x 1824 px (11 others) |
| Pixel Density i | 267 ppi (18 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Gpu name i | Iris Plus Graphics 640 (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 2.5 GHz (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2329 (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1168 (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5940 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 13.5 hours (4 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago05/23/2017 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| USB Ports i | 1 (6 others) |
| Blender (bmw27) Result i | 898.96 seconds (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Ram speed (max) i | 2133 MHz (Intel Core i7-7660U) (1 other) |
| Mini displayport outputs i | 1 (3 others) |
| Usb 3.0 ports i | 1 |
| Usb 2.0 ports i | 0 |