Dell Latitude 7212 Rugged Extreme features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 1000GB storage, 11.6" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Dell Latitude 7212 Rugged Extreme offers 1000GB storage compared to 2000GB, while has a more compact 11.6" screen, while is 684g lighter. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Dell Latitude 7212 Rugged Extreme provides 1000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB. Versus the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Dell Latitude 7212 Rugged Extreme offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has a more compact 11.6" screen. When matched against the Tab S9 Ultra from Samsung, it has a more compact 11.6" screen, while the Tab S11 Ultra comparison shows it has a more compact 11.6" screen.
| Weight i | 1.28 kg |
| Thickness i | 24.38 mm |
| Width i | 312.42 mm |
| Height i | 203.2 mm |
| Volume i | 1547.73 cm³ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11.6" (10 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (7 others) |
| Pixel Density i | 189.9 ppi |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 8 years ago08/01/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |