Microsoft Surface Pro 4 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 1000GB storage, 12.3" display, 5087 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Pro 4 offers 1000GB storage compared to 2000GB, while has 5,087mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 12.3" screen, while weighs 101g more at 786g. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the Microsoft Surface Pro 4 provides 1000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB. Versus the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Microsoft Surface Pro 4 offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has 5,087mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh. When matched against the Tab S9 Ultra from Samsung, it has 5,087mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while the Tab S11 Ultra comparison shows it has 5,087mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh.
| Weight i | 786 g |
| Thickness i | 8.4 mm (7 others) |
| Width i | 292.1 mm (1 other) |
| Height i | 201.4 mm (3 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 2736 x 1824 px (11 others) |
| Pixel Density i | 267 ppi (18 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Gpu name i | Iris Graphics 540 |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz (Intel Core i7-6650U) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core i7-6650U) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5087 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago09/01/2015 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2038 (Intel Core i7-6650U) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 997 (Intel Core i7-6650U) |
| Performance per watt i | 135.9 (Intel Core i7-6650U) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core i7-6650U) |
| Ram speed (max) i | 2133 MHz (Intel Core i7-6650U) |