Apple iPad Pro 11" (2018) features Apple A12X Bionic processor, 6GB RAM with 1000GB storage, 11" display, 7812 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2000GB, while has a more compact 11" screen, while is 217g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 6GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has 7,812mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 11" screen, and is 114g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 11" (2018) has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 6GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 468 g (1 other) |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 178.5 mm (9 others) |
| Volume i | 260.76 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2388 x 1668 px (3 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A12X Bionic (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 2.49 GHz & 4 x 1.6 GHz (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5048 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1399 |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 7MP (9 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7812 mAh |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago10/30/2018 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4435 (Apple A12X Bionic) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1152 (Apple A12X Bionic) (1 other) |