Apple iPad Pro 11 (2020) Wi-Fi + Cellular features Apple A12Z Bionic Wi-Fi + Cellular processor, 6GB RAM with 1000GB storage, 11" display, 7538 mAh battery, 12 MP & 10 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2000GB, while has a more compact 11" screen, while is 212g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 6GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 1000GB storage compared to 2000GB, and has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 11" screen, and is 109g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 11 (2020) Wi-Fi + Cellular has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 1000GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 6GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 6GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 473 g |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 178.5 mm (9 others) |
| Volume i | 260.76 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2388 x 1668 px (3 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 1000GB (12 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A12Z Bionic Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Gpu name i | A12Z Bionic GPU Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| CPU Speed i | 8 x 2.49 GHz (Apple A12Z Bionic) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Apple A12Z Bionic) Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 10 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 7MP (9 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7538 mAh (6 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago03/18/2020 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |