Huawei MediaPad M5 8.4" features HiSilicon Kirin 960 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 8.4" display, 5100 mAh battery, 13 MP main camera.
4" has 4GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 5,100mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 8.4" screen, while is 183g lighter. Against the V6 5G, has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, and offers 64GB storage compared to 256GB, and has 5,100mAh battery compared to V6 5G's 7,250mAh, and has a more compact 8.4" screen, and is 164g lighter. Compared to the MatePad Pro 12.6", the MediaPad M5 8.4" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB, and the MatePad Pro 12.2 (2025) has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.2 (2025)'s 12GB.
| Weight i | 316 g (1 other) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 212.6 mm |
| Height i | 124.8 mm (3 others) |
| Volume i | 193.69 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.4" (9 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 359 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 960 (1 other) |
| CPU Speed i | 8 x 2.36 GHz |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1380 (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 406 (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 16 nm (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5100 mAh (16 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago01/01/2018 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |