Samsung Galaxy Tab Active Pro LTE features Qualcomm Snapdragon 710 LTE processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 7600 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while weighs 155g more at 653g. Against the Tab S8 Ultra, has 4GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 7,600mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 75g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab Active Pro LTE has 4GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 653 g (1 other) |
| Thickness i | 9.9 mm (15 others) |
| Width i | 243.5 mm |
| Height i | 170.2 mm (3 others) |
| Volume i | 410.29 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 710 LTE |
| Gpu name i | Adreno 616 LTE |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 710) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 10 nm (Qualcomm Snapdragon 710) LTE |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7600 mAh (3 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 6 years ago10/01/2019 LTE |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |