Lenovo IdeaPad Miix 700 (80QL0004US) features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4GB RAM with 64GB storage, 12" display, 6800 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 4GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and features a larger 12" display versus 8.8", and weighs 430g more at 780g. Compared to the Tab Extreme, the IdeaPad Miix 700 (80QL0004US) has 4GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 4GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 4GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 780 g (5 others) |
| Thickness i | 8.95 mm (6 others) |
| Width i | 292 mm (14 others) |
| Height i | 210 mm (3 others) |
| Volume i | 548.81 cm³ (2 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2160 x 1440 px (9 others) |
| Pixel Density i | 216.3 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6800 mAh (8 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago11/01/2016 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |