Lenovo Tab P10 features Qualcomm Snapdragon 450 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 200g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 4GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 90g more at 440g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P10 has 4GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 4GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 4GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 440 g (4 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 242 mm (7 others) |
| Height i | 167 mm (7 others) |
| Volume i | 282.9 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 450 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 506 (6 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 762 (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 168 (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 450) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago08/23/2018 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |