Huawei MatePad Pro features Huawei Kirin 990 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 10.8" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while provides 512GB storage versus MatePad 11.5 S (2026)'s 256GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.8" screen, while is 39g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 512GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.8" display versus 8.4", and weighs 144g more at 460g. Compared to the V6 5G, the MatePad Pro provides 512GB storage versus V6 5G's 256GB, while features a larger 10.8" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" provides 512GB storage versus MatePad Pro 12.6"'s 256GB, and the MatePad Pro 12.2 (2025) has 8GB RAM compared to MatePad Pro 12.2 (2025)'s 12GB.
When compared to competing devices, the MatePad Pro packs a larger 7,250mAh battery (+2,172mAh), while features a larger 10.8" display versus 8.3", while weighs 163g more at 460g. Against the Tab S8 Ultra from Samsung, the MatePad Pro has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB. Versus the Tab S9 Plus, the MatePad Pro has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, and has 7,250mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh. When matched against the Tab S10 Plus from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S10 Plus's 12GB, while the Tab S11 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S11's 12GB.
| Weight i | 460 g (9 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 246 mm (7 others) |
| Height i | 159 mm (6 others) |
| Volume i | 281.62 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.8" (6 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 280 ppi (5 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei Kirin 990 |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.86 GHz & 2 x 2.09 GHz & 4 x 1.86 GHz (Huawei Kirin 990) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei Kirin 990) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Battery Life i | 11 hours |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (14 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago12/12/2019 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |