Huawei MatePad Air features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.5" display, 8300 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while has 8,300mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 8,300mAh battery (+3,200mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.4", and weighs 192g more at 508g. Compared to the V6 5G, the MatePad Air packs a larger 8,300mAh battery (+1,050mAh), while features a larger 11.5" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" has 8,300mAh battery compared to MatePad Pro 12.6"'s 10,050mAh, and the MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad Air has 8,300mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.5" display versus 10.1", while is 175g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the MatePad Air packs a larger 8,300mAh battery (+700mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the MatePad Air has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 508 g (2 others) |
| Thickness i | 6.4 mm (6 others) |
| Width i | 261.9 mm |
| Height i | 178.2 mm |
| Volume i | 298.69 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 291 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8300 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago05/19/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3043 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 966 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |