Huawei MatePad 11.5 S features HiSilicon Kirin 9000 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.5" display, 8800 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S has 8GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while has 8,800mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 8,800mAh battery (+3,700mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.4", and weighs 194g more at 510g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11.5 S packs a larger 8,800mAh battery (+1,550mAh), while features a larger 11.5" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" has 8,800mAh battery compared to MatePad Pro 12.6"'s 10,050mAh, and the MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad 11.5 S has 8,800mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.5" display versus 10.1", while is 173g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the MatePad 11.5 S packs a larger 8,800mAh battery (+1,200mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the MatePad 11.5 S has 8,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 510 g (12 others) |
| Thickness i | 6.2 mm (9 others) |
| Width i | 261 mm (3 others) |
| Height i | 177.2 mm (1 other) |
| Volume i | 286.75 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 291 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 9000 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.13 GHz & 3 x 2.54 GHz & 4 x 2.05 GHz (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8800 mAh (12 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/08/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |