Huawei MatePad 11.5 (2025) features Huawei HiSilicon Kirin 980 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.5" display, 10100 mAh battery, 13 MP main camera.
5 (2025) has 8GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 10,100mAh battery (+5,000mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.4", and weighs 183g more at 499g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11.5 (2025) packs a larger 10,100mAh battery (+2,850mAh), while features a larger 11.5" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" has a more compact 11.5" screen, and the MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad 11.5 (2025) features a larger 11.5" display versus 10.1", while is 184g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the MatePad 11.5 (2025) packs a larger 10,100mAh battery (+2,500mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the MatePad 11.5 (2025) has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 499 g (3 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 260.9 mm (5 others) |
| Height i | 176.8 mm (3 others) |
| Volume i | 318.28 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2456 x 1600 px (1 other) |
| Pixel Density i | 256 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei HiSilicon Kirin 980 (1 other) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.6 GHz & 2 x 1.92 GHz & 4 x 1.8 GHz (Huawei HiSilicon Kirin 980) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei HiSilicon Kirin 980) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/14/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 40W (1 other) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2407 (Huawei HiSilicon Kirin 980) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 688 (Huawei HiSilicon Kirin 980) (1 other) |