Huawei MatePad 11 (2023) features Qualcomm Snapdragon 865 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 11" screen, while is 19g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 11" display versus 8.4", and weighs 164g more at 480g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11 (2023) features a larger 11" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" has 7,250mAh battery compared to MatePad Pro 12.6"'s 10,050mAh, and the MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad 11 (2023) has 7,250mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 203g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the MatePad 11 (2023) weighs 18g more at 480g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the MatePad 11 (2023) has 7,250mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 479g more at 480g. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 253.7 mm |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 301.94 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 275 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3274 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1117 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago03/23/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (11 others) |
| Charging speed i | 22.5W |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3459 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 934 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Can be folded i | ✖ |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Can be used as a pc i | ✖ |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✖ |
| Has a dual lens (or multi lens) front camera i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |