Huawei Honor V6 5G features Huawei HiSilicon Kirin 985 5G processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.4" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.4" screen, while is 19g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.4" display versus 8.4", and weighs 164g more at 480g. Compared to the MatePad Pro 12.6", the V6 5G has 7,250mAh battery compared to MatePad Pro 12.6"'s 10,050mAh, while has a more compact 10.4" screen. The MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB, and the MatePad Pro 12.2 (2025) has 8GB RAM compared to MatePad Pro 12.2 (2025)'s 12GB.
When compared to competing devices, the V6 5G has 7,250mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.4" display versus 10.1", while is 203g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the V6 5G has a more compact 10.4" screen. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the V6 5G has 7,250mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and has a more compact 10.4" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (14 others) |
| Width i | 245.2 mm (6 others) |
| Height i | 154.9 mm (2 others) |
| Volume i | 296.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei HiSilicon Kirin 985 5G |
| Gpu name i | Mali-G77 |
| CPU Speed i | 1 x 2.58 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.84 GHz (Huawei HiSilicon Kirin 985 5G) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei HiSilicon Kirin 985 5G) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago06/15/2020 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |