OnePlus Pad Go features Mediatek Helio G99 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.35" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
35" screen, while is 143g lighter. Against the Pad 2, has 8GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and has 8,000mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, and has a more compact 11.35" screen, and is 52g lighter. Compared to the Pad 2 Pro, the Pad Go has 8GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Pad provides 256GB storage versus Pad's 128GB, and the Pad Go 2 offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the Pad Go has 8,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.35" display versus 10.1", while is 151g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad Go features a larger 11.35" display versus 10.9". Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad Go has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.35" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 8,000mAh battery (+2,950mAh).
| Weight i | 532 g (1 other) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 255.1 mm (1 other) |
| Height i | 188 mm (2 others) |
| Volume i | 330.92 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11.35" |
| Resolution i | 2408 x 1720 px (1 other) |
| Pixel Density i | 260 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago10/06/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |