Lenovo Yoga Tab 8GB RAM features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.1" display, 8860 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
1" screen, while is 182g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,860mAh battery (+2,310mAh), and features a larger 11.1" display versus 8.8", and weighs 108g more at 458g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tab 8GB RAM has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 8,860mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 8,860mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Yoga Tab 8GB RAM has 8,860mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.1" display versus 10.1", while is 225g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Yoga Tab 8GB RAM packs a larger 8,860mAh battery (+1,260mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Yoga Tab 8GB RAM has 8,860mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 457g more at 458g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,860mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 458 g (1 other) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 255.5 mm (2 others) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 351.6 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.1" (1 other) |
| Resolution i | 3200 x 2000 px (1 other) |
| Pixel Density i | 340 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 8GB RAM |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) 8GB RAM |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8860 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/05/2025 8GB RAM |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |