Lenovo Yoga Tab 11 features ARM Cortex-A76 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7700 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 305g more at 655g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tab 11 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 7,700mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 7,700mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Yoga Tab 11 has 7,700mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 28g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Yoga Tab 11 weighs 193g more at 655g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Yoga Tab 11 has 7,700mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 654g more at 655g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 7,700mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 655 g (1 other) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 256.8 mm (2 others) |
| Height i | 169 mm (8 others) |
| Volume i | 342.85 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A76 |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.05 GHz & 6 x 2 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago06/28/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1675 |
| Geekbench 5 Result (single) i | 534 |