Lenovo Yoga Pad Pro features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 13" display, 10200 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
7", while weighs 190g more at 830g. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 10,200mAh battery (+3,650mAh), and features a larger 13" display versus 8.8", and weighs 480g more at 830g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Pad Pro has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 10,200mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro features a larger 13" display versus 12.7".
When compared to competing devices, the Yoga Pad Pro features a larger 13" display versus 10.1", while weighs 147g more at 830g. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Yoga Pad Pro packs a larger 10,200mAh battery (+2,600mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Yoga Pad Pro has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 13" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 830 g |
| Thickness i | 6.2 mm (9 others) |
| Width i | 293.4 mm |
| Height i | 204 mm (2 others) |
| Volume i | 371.09 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2160 x 1350 px |
| Pixel Density i | 196 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10200 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/26/2021 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |