Lenovo Tab P12 Pro features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.6" display, 10200 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 10,200mAh battery (+3,650mAh), and features a larger 12.6" display versus 8.8", and weighs 215g more at 565g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P12 Pro has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 10,200mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro is 55g lighter.
When compared to competing devices, the Tab P12 Pro features a larger 12.6" display versus 10.1", while is 118g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Tab P12 Pro packs a larger 10,200mAh battery (+2,600mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Tab P12 Pro has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.6" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 565 g (4 others) |
| Thickness i | 5.6 mm (6 others) |
| Width i | 285.6 mm (1 other) |
| Height i | 184.5 mm (1 other) |
| Volume i | 295.08 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.6" (4 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 240 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP & 8MP |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10200 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/08/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) (3 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |