Lenovo Tab P11 5G features Qualcomm Snapdragon 750G processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 170g more at 520g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P11 5G has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 7,700mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 7,700mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Tab P11 5G has 7,700mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 163g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Tab P11 5G weighs 58g more at 520g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Tab P11 5G has 7,700mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 519g more at 520g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 7,700mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 520 g (10 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 258 mm (3 others) |
| Height i | 163 mm (7 others) |
| Volume i | 332.23 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 750G (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1891 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 775 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/08/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |