Lenovo Tab K11 Plus features Qualcomm Snapdragon 680 4G processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.45" display, 8600 mAh battery, 13 MP main camera.
45" screen, while is 120g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,600mAh battery (+2,050mAh), and features a larger 11.45" display versus 8.8", and weighs 170g more at 520g. Compared to the Tab Extreme, the Tab K11 Plus has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 8,600mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 8,600mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Tab K11 Plus has 8,600mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.45" display versus 10.1", while is 163g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Tab K11 Plus packs a larger 8,600mAh battery (+1,000mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Tab K11 Plus has 8,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.45" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 520 g (10 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 268.7 mm (4 others) |
| Height i | 169 mm (8 others) |
| Volume i | 326.95 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.45" (1 other) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 204 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 680 4G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1466 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8600 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/01/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1550 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 385 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |