Lenovo Miix 630 features Qualcomm Snapdragon 835 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.3" display, 6800 mAh battery, 13 MP main camera.
3" screen, while is 639g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and features a larger 12.3" display versus 8.8", and is 349g lighter. Compared to the Tab Extreme, the Miix 630 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 6,800mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6,800mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Miix 630 has 6,800mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 12.3" display versus 10.1", while is 682g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Miix 630 has 6,800mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Miix 630 has 6,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.3" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 6,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 1.33 kg (1 other) |
| Thickness i | 15.6 mm (1 other) |
| Width i | 293 mm |
| Height i | 210 mm (3 others) |
| Volume i | 959.87 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 1920 x 1280 px (5 others) |
| Pixel Density i | 187.6 ppi |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 835 |
| Gpu name i | Adreno 540 |
| CPU Speed i | 4 x 2.45 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 10 nm (Qualcomm Snapdragon 835) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6800 mAh (8 others) |
| Battery Life i | 20 hours (3 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 8 years ago01/09/2018 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1461 (Qualcomm Snapdragon 835) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 372 (Qualcomm Snapdragon 835) |