Lenovo Lecoo 5G Cloud Tablet features Unisoc T765 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.95" display, 7100 mAh battery, 13 MP main camera.
95" screen, while is 100g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,100mAh battery (+550mAh), and features a larger 10.95" display versus 8.8", and weighs 190g more at 540g. Compared to the Tab Extreme, the Lecoo 5G Cloud Tablet has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 7,100mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 7,100mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Lecoo 5G Cloud Tablet has 7,100mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.95" display versus 10.1", while is 143g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Lecoo 5G Cloud Tablet weighs 78g more at 540g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Lecoo 5G Cloud Tablet has 7,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 539g more at 540g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 7,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 540 g (3 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 257.9 mm |
| Height i | 169.5 mm (4 others) |
| Volume i | 362.83 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 207 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T765 |
| Gpu name i | Mali G57 MC2 |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 2.1 GHz (Unisoc T765) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Unisoc T765) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7100 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/22/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |