Lenovo Idea Tab features MediaTek Dimensity 6300 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 130g more at 480g. Compared to the Tab Extreme, the Idea Tab has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 7,040mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 7,040mAh battery compared to Idea Tab Pro's 10,200mAh.
When compared to competing devices, the Idea Tab has 7,040mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 203g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Idea Tab has 7,040mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Idea Tab has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 479g more at 480g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 254.6 mm (4 others) |
| Height i | 166.2 mm (1 other) |
| Volume i | 296.2 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 6300 (2 others) |
| Gpu name i | Arm Mali-G57 MC2 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2012 (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 782 (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 10 months ago03/14/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |