Huawei MatePad Pro 10.8" (2021) features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.8" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
8" (2021) has 8GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.8" screen, while is 39g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.8" display versus 8.4", and weighs 144g more at 460g. Compared to the V6 5G, the MatePad Pro 10.8" (2021) features a larger 10.8" display versus 10.4", while is 20g lighter. The MatePad Pro 12.6" has 7,250mAh battery compared to MatePad Pro 12.6"'s 10,050mAh, and the MatePad Pro offers 256GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad Pro 10.8" (2021) has 7,250mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.8" display versus 10.1", while is 223g lighter. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the MatePad Pro 10.8" (2021) has 7,250mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Tab S9, the MatePad Pro 10.8" (2021) has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, and has 7,250mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh. When matched against the Tab S8 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 460 g (9 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 246 mm (7 others) |
| Height i | 159 mm (6 others) |
| Volume i | 281.62 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.8" (6 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 280 ppi (5 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (14 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago06/02/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |