Google Pixel Tablet features Google Tensor G2 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.95" display, 7020 mAh battery, 8 MP main camera.
95" display versus 7", while weighs 194g more at 493g. Against the Nexus 10, includes 6GB more RAM (8GB vs 2GB), and provides 256GB storage versus Nexus 10's 32GB, and has 7,020mAh battery compared to Nexus 10's 9,000mAh, and features a larger 10.95" display versus 10.05", and is 110g lighter. Compared to the Nexus 9, the Tablet includes 6GB more RAM (8GB vs 2GB), while provides 256GB storage versus Nexus 9's 32GB. The Nexus 7 (2012) includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), and the C includes 5GB more RAM (8GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the Tablet has 7,020mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.95" display versus 10.1", while is 190g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Tablet has 7,020mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Tablet has 7,020mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 492g more at 493g. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 493 g (1 other) |
| Thickness i | 8.1 mm (7 others) |
| Width i | 278 mm |
| Height i | 169 mm (8 others) |
| Volume i | 380.55 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 276 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G2 |
| Gpu name i | Mali G710 MP7 |
| CPU Speed i | 2 x 2.85 GHz & 2 x 2.35 GHz & 4 x 1.8 GHz (Google Tensor G2) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Google Tensor G2) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 7020 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago05/10/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |