Google Pixel C features Nvidia Tegra K1 (64-bit) processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.2" display, 9240 mAh battery, 8 MP main camera.
2" display versus 7", while weighs 218g more at 517g. Against the Nexus 10, includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), and is 86g lighter. Compared to the Nexus 9, the C includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), while packs a larger 9,240mAh battery (+2,540mAh). The Nexus 7 (2012) includes 2GB more RAM (3GB vs 1GB), and the Slate has 3GB RAM compared to Slate's 16GB.
| Weight i | 517 g |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 242 mm (7 others) |
| Height i | 179 mm (3 others) |
| Volume i | 303.23 cm³ |
| Screen Size i | 10.2" (4 others) |
| Resolution i | 2560 x 1800 px |
| Pixel Density i | 308 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Nvidia Tegra K1 (64-bit) (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (1 other) |
| Semiconductor size i | 20 nm |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 9240 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago10/15/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |