Samsung Galaxy Note Pro 12.2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 64GB storage, 12.2" display, 9500 mAh battery, 8 MP main camera.
2 has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while packs a larger 9,500mAh battery (+1,100mAh), while features a larger 12.2" display versus 11", while weighs 252g more at 750g. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 9,500mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.2" screen, and weighs 22g more at 750g. Compared to the Tab S9 Plus, the Note Pro 12.2 has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 750 g (2 others) |
| Thickness i | 7.95 mm (2 others) |
| Width i | 295.6 mm (1 other) |
| Height i | 204 mm (2 others) |
| Volume i | 479.4 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Screen Size i | 12.2" (4 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 247 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 9500 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 12 years ago01/06/2014 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |