Huawei MediaPad M3 Lite 10 features HiSilicon Kirin 930 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 6600 mAh battery, 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 6,600mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.1" screen. Against the MediaPad M5 8.4", has 3GB RAM compared to MediaPad M5 8.4"'s 4GB, and packs a larger 6,600mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.4", and weighs 184g more at 500g. Compared to the V6 5G, the MediaPad M3 Lite 10 has 3GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 3GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 3GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 239.8 mm (1 other) |
| Height i | 172.7 mm (1 other) |
| Volume i | 302.32 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 226 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 930 (3 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (HiSilicon Kirin 930) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6600 mAh (11 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 8 years ago05/31/2017 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |