Samsung Galaxy Note 10.1 - 2014 Edition features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 8200 mAh battery, 8 MP main camera.
1 - 2014 Edition has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has a more compact 10.1" screen, while weighs 37g more at 535g. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 8,200mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 193g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Note 10.1 - 2014 Edition has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 535 g |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 243.1 mm (1 other) |
| Height i | 171.4 mm (6 others) |
| Volume i | 329.17 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 299 ppi (10 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8200 mAh (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago10/10/2013 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |