Samsung Galaxy Tab S2 8.0" (2016) features Qualcomm Snapdragon 652 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 8" display, 4000 mAh battery, 8 MP main camera.
0" (2016) has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 4,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8" screen, while is 233g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 4,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8" screen, and is 463g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S2 8.0" (2016) has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 265 g (1 other) |
| Thickness i | 5.6 mm (6 others) |
| Width i | 198.6 mm (1 other) |
| Height i | 134.8 mm (5 others) |
| Volume i | 149.92 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 320 ppi (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 652 (3 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.9 GHz (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 652) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.1MP (4 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 30 fps (18 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (17 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago08/01/2016 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |