Google Nexus 7 (2012) features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 7" display, 4325 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
Against the Nexus 10, has 1GB RAM compared to Nexus 10's 2GB, and has 4,325mAh battery compared to Nexus 10's 9,000mAh, and has a more compact 7" screen, and is 263g lighter. Compared to the Nexus 9, the Nexus 7 (2012) has 1GB RAM compared to Nexus 9's 2GB, while has 4,325mAh battery compared to Nexus 9's 6,700mAh. The C has 1GB RAM compared to C's 3GB, and the Slate has 1GB RAM compared to Slate's 16GB.
| Weight i | 340 g (1 other) |
| Thickness i | 10.45 mm |
| Width i | 198.5 mm |
| Height i | 120 mm (4 others) |
| Volume i | 248.92 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 216 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (16 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 40 nm (2012) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (16 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 4325 mAh |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 13 years ago07/01/2012 (2012) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |