Lenovo Yoga Tablet 10 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 9000 mAh battery, 5 MP main camera.
1" screen, while is 30g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and packs a larger 9,000mAh battery (+2,450mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 260g more at 610g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tablet 10 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 610 g (3 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (7 others) |
| Width i | 261 mm (3 others) |
| Height i | 180 mm |
| Volume i | 380.54 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (16 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.6MP (8 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 9000 mAh (9 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |