Vivo Pad features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8040 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
Against the iQOO Pad 2 Pro, has 8GB RAM compared to iQOO Pad 2 Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,040mAh battery compared to iQOO Pad 2 Pro's 11,500mAh, and has a more compact 11" screen, and is 190g lighter. Compared to the iQOO Pad 5, the Pad has 8GB RAM compared to iQOO Pad 5's 16GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The iQOO Pad 5 Pro has 8GB RAM compared to iQOO Pad 5 Pro's 16GB, and the Pad 5 has 8GB RAM compared to Pad 5's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad has 8,040mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 194g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad weighs 27g more at 489g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad has 8,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 488g more at 489g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 489 g (2 others) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 253.2 mm |
| Height i | 164.7 mm (1 other) |
| Volume i | 275.23 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8040 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago04/11/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |