Lenovo Tab P12 features MediaTek Dimensity 7050 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.7" display, 10200 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 8GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 10,200mAh battery (+3,650mAh), and features a larger 12.7" display versus 8.8", and weighs 265g more at 615g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P12 has 8GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while has 10,200mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh. The Yoga Tab has 8GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB.
When compared to competing devices, the Tab P12 features a larger 12.7" display versus 10.1", while is 68g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Tab P12 packs a larger 10,200mAh battery (+2,600mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Tab P12 has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.7" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab S9 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB.
| Weight i | 615 g (1 other) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 293.3 mm |
| Height i | 190.7 mm |
| Volume i | 385.93 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.7" (3 others) |
| Resolution i | 1840 x 2944 px |
| Pixel Density i | 273 ppi (6 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7050 |
| Gpu name i | Mali G68 MP4 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.6 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7050) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2257 (MediaTek Dimensity 7050) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 936 (MediaTek Dimensity 7050) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 7050) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 10200 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/28/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |