Huawei MatePad Pro 12.2 features HiSilicon Kirin 9000S processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 12.2" display, 10100 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
2 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while provides 1024GB storage versus MatePad 11.5 S (2026)'s 256GB, while features a larger 12.2" display versus 11.5". Against the MediaPad M5 8.4", includes 12GB more RAM (16GB vs 4GB), and provides 1024GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 10,100mAh battery (+5,000mAh), and features a larger 12.2" display versus 8.4", and weighs 192g more at 508g. Compared to the V6 5G, the MatePad Pro 12.2 includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), while provides 1024GB storage versus V6 5G's 256GB. The MatePad Pro 12.6" includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), and the MatePad Pro includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the MatePad Pro 12.2 has 10,100mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.2" screen, while is 224g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the MatePad Pro 12.2 has 10,100mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Pad 7 Ultra, the MatePad Pro 12.2 has 10,100mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, and has a more compact 12.2" screen. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it has 10,100mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, while the Tab S10 Ultra comparison shows it has 10,100mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh.
| Weight i | 508 g (2 others) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 271.3 mm (1 other) |
| Height i | 182.5 mm (1 other) |
| Volume i | 272.32 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.2" (4 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 275 ppi (7 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 9000S (4 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.62 GHz & 3 x 2.15 GHz & 4 x 1.53 GHz (HiSilicon Kirin 9000S) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin 9000S) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/20/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |