Xiaomi Redmi Pad Pro features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 10000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 38g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 10,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 12.1" screen. Compared to the Pad 7, the Redmi Pad Pro has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while packs a larger 10,000mAh battery (+1,150mAh). The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Pad Pro features a larger 12.1" display versus 10.1", while is 112g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Redmi Pad Pro packs a larger 10,000mAh battery (+2,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Redmi Pad Pro has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 10,000mAh battery (+4,950mAh).
| Weight i | 571 g (2 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 280 mm (4 others) |
| Height i | 181.9 mm (5 others) |
| Volume i | 381.99 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 710 (8 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.95 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2970 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1015 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 2 hours (4 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago04/11/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 33W (8 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |