Lenovo Tab 7 Essential features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 7" display, 3500 mAh battery, 2 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 3,500mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 7" screen, and is 96g lighter. Compared to the Tab Extreme, the Tab 7 Essential has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 254 g |
| Thickness i | 8.8 mm (24 others) |
| Width i | 194.8 mm |
| Height i | 102 mm |
| Volume i | 174.85 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 600 x 1024 px (14 others) |
| Pixel Density i | 170 ppi (24 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Megapixels (main camera) i | 2 MP (17 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 3500 mAh (2 others) |
| Battery Life i | 20 hours (3 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago11/16/2017 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |