Lenovo A8-50 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 8" display, 4200 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 4,200mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8" screen. Compared to the Tab Extreme, the A8-50 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 358 g |
| Thickness i | 8.95 mm (6 others) |
| Width i | 217 mm |
| Height i | 136 mm |
| Volume i | 264.13 cm³ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4200 mAh (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |