Lenovo IdeaTab A3000 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 7" display, 3500 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 3,500mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 7" screen. Compared to the Tab Extreme, the IdeaTab A3000 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 339 g |
| Thickness i | 11 mm (6 others) |
| Width i | 194 mm (4 others) |
| Height i | 120 mm (4 others) |
| Volume i | 256.08 cm³ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 1024 x 600 px (9 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (16 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 3500 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |