Lenovo Yoga Tablet 8 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 8" display, 6000 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 6,000mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8" screen, and weighs 51g more at 401g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tablet 8 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 401 g |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 213 mm (2 others) |
| Height i | 144 mm |
| Volume i | 223.91 cm³ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (16 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.6MP (8 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |