Lenovo IdeaTab S2109 16GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 9.7" display, 6720 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
7" screen, while is 60g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and features a larger 9.7" display versus 8.8", and weighs 230g more at 580g. Compared to the Tab Extreme, the IdeaTab S2109 16GB has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 580 g (8 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 247 mm (8 others) |
| Height i | 185.3 mm |
| Volume i | 407.34 cm³ |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 768 x 1024 px (8 others) |
| Pixel Density i | 132 ppi (8 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 40 nm (21 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6720 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago06/01/2012 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |